Jak dobrać odpowiednią moc zasilacza awaryjnego UPS?

Spis treści

Uninterruptible Power Supplies (UPS), czyli zasilacze awaryjne, stają się coraz bardziej popularnym wyborem w celu ochrony sprzętu nie tylko w środowisku biurowym. UPS gwarantuje ciągłą dostawę energii do podłączonych urządzeń. W rezultacie, w przypadku przerwy w dostawie prądu lub jego nagłych skoków, sprzęt nadal działa, co pozwala uniknąć negatywnych skutków, takich jak uszkodzenie podzespołów. Inwestycja w zasilacz UPS przynosi korzyści na wielu poziomach, zarówno w krótko-, jak i długoterminowej perspektywie. Dzięki zasilaczowi UPS można uniknąć wielu potencjalnych problemów oraz przyszłych wydatków związanych z naprawą lub wymianą sprzętu. Jego moc musi być jednak odpowiednio dobrana.

Co należy uwzględnić, chcąc dobrać moc zasilacza UPS?

Najprostszy sposób na określenie mocy urządzeń, które planujemy podłączyć do zasilacza awaryjnego, to dokonanie pomiaru za pomocą mierników energii elektrycznej, które są dostępne w wielu sklepach elektrycznych. Może się wydawać, że jest to zbędny wydatek przed zakupem UPS-a, ale warto zainwestować około 30 złotych w miernik, ponieważ jest to lepszym rozwiązaniem niż popełnienie błędu w wyborze urządzenia o wartości 500 złotych.
Jeśli nie chcemy inwestować w miernik, możemy oszacować moc zasilacza, korzystając z danych znajdujących się na tabliczkach znamionowych poszczególnych urządzeń. Wystarczy zsumować moc urządzeń, które chcemy podłączyć do zasilacza, a dla większego bezpieczeństwa można dodać dodatkowe 50W do uzyskanej liczby.

Zasilacze UPS do domowego sprzętu komputerowego

Podczas oceny mocy zasilacza, nie pomijajmy mocy monitora oraz urządzeń sieciowych, takich jak router czy switch. W końcu, jeśli nagle zabraknie prądu w trakcie ściągania dużego pliku w ostatnich 3 minutach, zależy nam na pomyślnym zakończeniu tego procesu.

Jeśli mamy tylko jeden komputer z monitorem LCD, zasilacz o mocy 600VA powinien być wystarczający. Raczej nie warto inwestować w słabszy model. Ważne jest, aby uwzględnić rzeczywistą moc czynną zasilacza, wyrażoną w watach, co można znaleźć w specyfikacji technicznej.

Komputer, monitor i sprzęt sieciowy, ze względu na rodzaj wbudowanych w nich zasilaczy, są stosunkowo odporni na różnice w rodzaju i kształcie napięcia wyjściowego. Dlatego możemy zdecydować się na tańszy model zasilacza oferujący tzw. „aproksymowaną sinusoidę”. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją pewne wyjątki, takie jak mocne zasilacze impulsowe wyposażone w aktywny filtr PFC, ale na ten temat omówimy później.

Zasilacze dla graczy

Jeśli jesteś graczem, to prawdopodobnie masz komputer wyposażony w wydajny procesor i szybką kartę graficzną, które zużywają znacznie więcej energii niż standardowy komputer. To aspekt, który trzeba uwzględnić przy ocenie mocy zasilacza.

W takim przypadku bardziej odpowiednie mogą być modele o mocy 700 lub 1000VA. UPS w tym przypadku niekoniecznie pozwoli na długie granie, ale głównym celem jest ochrona komputera. Jeśli twój komputer jest wyposażony w aktywny filtr PFC, konieczne będzie także wybranie UPS z czystą sinusoidą wyjściową.

Jeśli masz więcej niż jeden komputer w domu, który chciałbyś chronić zasilaczem awaryjnym, bardziej opłacalne jest zakupienie jednego, bardziej wydajnego urządzenia niż oddzielnych dla każdego komputera. Jeden większy zasilacz powoduje mniejsze straty energii i jest tańszy w eksploatacji. W przypadku co najmniej dwóch komputerów rozważyć można zasilacze o mocy od 1000 VA w górę.

Chociaż większość zasilaczy awaryjnych jest wyposażona w złącza do monitorowania pracy zasilacza z poziomu komputera, w domowym zastosowaniu ma to mniejsze znaczenie. Zazwyczaj jesteśmy przy komputerze w przypadku przerwy w zasilaniu, ponieważ chodzi głównie o ochronę naszej pracy. Dlatego automatyczne wyłączanie komputera nie jest tak istotne, jak w firmach, gdzie komputery mogą działać bez nadzoru.

Domowy zasilacz UPS do innych urządzeń

W większości przypadków nie będziemy mieć pewności, jakiego rodzaju zasilanie przyjmują podłączone urządzenia. Dlatego w takich sytuacjach zawsze wybieramy UPS z tzw. „czystą sinusoidą” na wyjściu. Odstępstwo od tego wymagania może spowodować nawet uszkodzenie urządzeń podłączonych do UPS-a, dlatego jest to kwestia o kluczowym znaczeniu.

Ocena mocy UPS-a przeprowadzana jest w sposób podobny do szacowania mocy zasilacza komputerowego. Jeśli urządzenia zawierają skomplikowane komponenty, istotna jest nie tylko ich moc czynna, ale także moc pozorna. Warto inwestować w zasilacz, który jest nawet dwukrotnie bardziej wydajny niż potrzebny, niż ryzykować zakup zasilacza, który jest zbyt słaby o zaledwie 10%. Ten pierwszy będzie działał w optymalnych warunkach, dłużej utrzymując urządzenia, podczas gdy drugi po prostu się wyłączy.

Warto także rozważyć zasilacz, który umożliwia podłączenie zewnętrznych akumulatorów. Taki system ochroni nas przed koniecznością zakupu znacznie większego UPS-a jedynie ze względu na pojemność wbudowanych akumulatorów. Tym samym będziemy mogli zaoszczędzić.