Dlaczego warto zainwestować w zasilacz awaryjny?

Spis treści

Czy warto inwestować w awaryjne zasilanie? Jest to pytanie, które bardzo często zadaje sobie wiele osób poszukujących sposobu na zabezpieczenie urządzeń elektronicznych przed ewentualnymi przerwami w dostawie prądu. Obecnie bardzo ciężko jest wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie czy to w domu, czy to w firmie bez energii elektrycznej. Dlatego odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – tak, zdecydowanie inwestycja w awaryjne zasilacze jest dobrą decyzją.

Co warto wiedzieć o awaryjnych zasilaczach?

Aby zrozumieć, dlaczego zasilacz awaryjny UPS jest niezwykle przydatnym urządzeniem zarówno w domu, jak i w firmie warto znać kilka podstawowych faktów na jego temat. Głównym zadaniem tego typu urządzeń jest utrzymanie działania sprzętu elektronicznego w sytuacji, w której doszło do awarii zasilania sieciowego lub chwilowego zaniku napięcia. W zależności od rodzaju zasilanie pozwala na podtrzymanie napięcia w urządzeniach od kilku minut do nawet kilkunastu godzin. Zasilacze awaryjne są niezbędne w wielu miejscach, między innymi w serwerowniach czy placówkach powiązanych z branżą medyczną.

Większość zasilaczy jest w stanie dostarczyć jednofazowe napięcie 230 V. Większość producentów tak konstruuje te urządzenia, aby w razie potrzeby były one w stanie przejąć rolę gniazd wyjściowych i podtrzymywać zasilanie nawet w przypadku, gdy dochodzi do dużego i długotrwałego wahania napięcia. Czy stosowanie takich awaryjnych zasilaczy jest bezpieczne? Jak najbardziej tak. Warto wiedzieć, że gdy w gniazdku znajduje się prąd, energia w zasilaczach awaryjnych jest gromadzona w akumulatorze, a wszystkie podłączone do niego urządzenia zyskują odpowiednią ochronę przeciwprzepięciową.

Jakie są rodzaje zasilaczy awaryjnych UPS?

Zasilacze awaryjne UPS można podzielić na kilka typów, przy czym każdy z nich nieco się między sobą będzie różnił. Niezależnie jednak od wybranego typu warto pamiętać o tym, że zasilanie awaryjne UPS może być niezwykle pomocne w wielu sytuacjach.

Zasilacze online

Typ zasilacza online charakteryzuje bardzo dużą odporność na zakłócenia napięcia wejściowego. Ponadto kształt napięcia niezależnie od okoliczności nie będzie ulegał zmianie. Aby zasilacz działał bez zarzutów, ma on również wbudowany specjalny układ, którego zadaniem jest poprawa współczynnika mocy, czyli najprościej rzez ujmując zmniejszenie strat w liniach przesyłowych.


Takie zasilacze UPS nie są jednak pozbawione wad – należy liczyć się z tym, że pracują dość głośno, a gdy pracują w wysokich temperaturach, koszty ich eksploatacji mogą być wyższe.

Zasilacze offline

Zasilacz awaryjny do pieca czy innego urządzenia elektrycznego typu offline charakteryzuje się bardzo prostą konstrukcją – dzięki temu jest stosunkowo niedrogi, a przy tym ma niewiele elementów, które mogłyby ulec awarii. W przeciwieństwie do zasilaczy online typ offline zdecydowanie lepiej znosi pracę w wysokich temperaturach.

Zasilacze line-interactive

Działanie zasilaczy typu line-interactive jest bardzo podobne do funkcjonowania urządzeń VFD. Tu jednak różnice polega na tym, że w zasilaczach zamontowano skokowy regulator poziomu napięcia wyjściowego. Dzięki temu stosowanie takiego urządzenia pozwala na uniezależnienie wartości napięcia wyjściowego od sieciowego.

Dlaczego warto mieć w domu lub w firmie zasilacz awaryjny?

W przypadku firm nawet chwilowa utrata źródła zasilania może mieć poważne konsekwencje (między innymi utratę przechowywanych w komputerach danych). Dlatego tak ważne jest zastosowanie szeregu zabezpieczeń pozwalających na uniknięcie tego typu problemów. W większości przypadków niezawodnym zabezpieczeniem będzie zakup dobrej jakości, skutecznie działającego zasilacza awaryjnego.


Zarówno w domu, jak i w firmie awarie zasilanie mogą być niebezpieczne również dla sprzętu, z czego wiele osób nie zdaje sobie tak naprawdę sprawy. Należy mieć większą świadomość co do tego, że ochrona urządzeń przed przepięciami, skokami napięcia lub zanikiem prądu jest niezwykle istotna.


Zasilacze UPS to gwarancja tego, że nawet jeżeli dojdzie do awarii zasilania niezależnie od tego, jak długo będzie trwała, urządzenia elektryczne będą w stanie nadal płynnie pracować.

Zasilacze awaryjne UPS wykorzystują najczęściej czystą (pełną) sinusoidę. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza opcja w tego typu urządzeniach. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że właśnie taki prąd płynie w gniazdkach.

Jak wybrać odpowiedni zasilacz awaryjny?

Przy wyborze odpowiedniego zasilacza awaryjnego należy mieć na względzie wiele czynników, aby dokonać najlepszego wyboru. W szczególności należy zwrócić uwagę na:

  • moc zasilacza,

  • kształt napięcia wyjściowego,

  • zapotrzebowanie na energię w domu/firmie,

  • niezbędny czas działania zasilacza,

  • pobór mocy,

  • kompatybilność z konkretną liczbą gniazd wyjściowych.

Wybierając zasilanie awaryjne UPS, należy mieć również na względzie czas przełączania energii elektrycznej. Warto widzieć, że to właśnie ten parametry będzie wpływał na to, jak szybko zasilacz awaryjny zareaguje na zmianę napięcia. Im wartość ta będzie niższa, tym lepiej. W takim przypadku można mieć pewność, że niezależnie od okoliczności zasilacz awaryjny do pieca zadziała niezawodnie.