Jak urządzenia rozruchowe ratują życie w sytuacjach awaryjnych?

Spis treści

Rozładowany akumulator to częste zjawisko, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Bateria podczas niskich temperatur może odmówić posłuszeństwa, co za tym idzie, uruchomienie silnika będzie niemożliwe. Co zrobić w kryzysowej sytuacji? Ratunkiem dla nas okazują się powszechnie dostępne i praktyczne urządzenia rozruchowe.

 

W jaki sposób urządzenia rozruchowe ratują nam życie w sytuacjach awaryjnych?

Wszelkiej maści pojazdy są nierozłącznym elementem naszej codzienności. Żyjąc w ciągłym pośpiechu, zależy nam na tym, aby były niezawodne i gotowe do jazdy w każdym momencie. To właśnie nimi najczęściej przemieszczamy się po mieście, jadąc do lekarza, na zakupy, do pracy czy na spotkanie biznesowe. We współczesnych czasach punktualność jest na wagę złota. Musimy być na czas, aby odebrać dziecko z przedszkola, odbyć długo wyczekiwaną wizytę u lekarza specjalisty czy też dojechać na rozmowę o pracę.

Co zrobić w sytuacji, kiedy po przekręceniu kluczyka samochód nie odpala? Wybawieniem w tak kryzowej sytuacji okazują się właśnie urządzenia rozruchowe. Niestety, każdemu z nas zdarzyło się z pewnością zapomnieć o wyłączeniu świateł i zostawić pojazd z włączonym oświetleniem na całą noc. Rano w takich przypadkach czeka nas niemiła niespodzianka. Do całkowitego rozładowania akumulatora może też doprowadzić niska temperatura otoczenia. Warto pamiętać, że wraz z upływem czasu eksploatacji akumulator coraz gorzej radzi sobie z utrzymaniem pojemności. Do jego rozładowania może dojść niespodziewanie podczas dłuższej podróży, co jest dla kierowcy, jak i jego pasażerów ogromnym problemem. Na całe szczęście, nie trzeba liczyć na łaskę innych uczestników ruchu drogowego.

Urządzenia rozruchowe wspierają nas w trudnych chwilach, stąd często określa się je mianem cichych bohaterów. Jeśli akumulator zawiódł nas w najmniej odpowiedniej sytuacji, sprzęty te mogą uratować nam życie!

 

Czym są tak zwane urządzenia rozruchowe?

Urządzenia rozruchowe to niewielkie sprzęty, które wyróżniają się poręcznością i lekką konstrukcją. Dzięki nim możliwe jest dostarczenie prądu rozruchowego, przez co awaryjny start silnika wykonamy samodzielnie, bez pomocy osób trzecich. Warto dodać, że takie produkty współpracują z silnikami benzynowymi oraz z dieslem. Niektóre z nich charakteryzują się też wysoką mocą sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy mAh. Ponadto takie modele mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje jak np. powerbank, latarka. Urządzenia rozruchowe to mobilne, małe sprzęty, które można z łatwością zmieścić w schowku samochodowym.

Mówiąc wprost, urządzenie rozruchowe to przenośny akumulator dostarczający wysoki prąd rozruchowy. Dużą jego zaletą jest to, że pozwoli na awaryjny rozruch silnika nawet w przypadku całkowitego rozładowania akumulatora, zarówno w nowym, jak i starszym samochodzie, ale nie tylko. Niektórymi urządzeniami można także naładować inne sprzęty. Do popularnych urządzeń rozruchowych zalicza się:

  • prostowniki- wyposażone w transformatory wymuszające obieg prądu w rozładowanym akumulatorze,

  • boostery- stacje ładujące o dużej mocy oraz wysokim natężenia prądu. Mogą zasilać w tym samym czasie kilka urządzeń, a niektórymi z nich da się sterować aplikacją,

  • urządzenia rozruchowe z funkcją powerbanku- sprzęty pracujące w szerokim zakresie temperatur. Lekkie urządzenia o małych wymiarach, którymi można naładować samochody i motocykle.

 

Booster rozruchowy- jak działa, co warto o nim wiedzieć?

Booster rozruchowy swoim mechanizmem działania przypomina powerbank do telefonu. Taki produkt pozwala na uruchomienie akumulatora przy użyciu zmagazynowanego wcześniej prądu. Jak się można domyślić, taki model należy wcześniej naładować. Najczęściej wystarczy jedynie podpiąć go do gniazdka zapalniczki samochodowej, podczas jazdy autem. Boostery rozruchowe zostały wyposażone w kable rozruchowe, w celu przesyłania energii elektrycznej z magazynu boostera do akumulatora. Wystarczy tylko podpiąć je w odpowiednie miejsca, aby móc szybko odpalić pojazd w kryzysowej sytuacji.

 

Booster rozruchowy- na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybierając booster rozruchowy, należy zwrócić uwagę na pewne aspekty. Ważna jest zwłaszcza wartość prądu rozruchowego i pojemność baterii. Najlepiej zainwestować w wysokiej jakości, mocny booster. Zbyt słaby może nie zdać egzaminu, gdyż nie odpali dużego silnika. Trzeba wziąć pod uwagę to, że silniki wysokoprężne, czyli diesle wymagają na start więcej prądu aniżeli benzyniaki. Istotna jest także pojemność baterii. Im wartość ta będzie większa, tym praca na jednym ładowaniu będzie dłuższa. Można przyjąć, iż standardowe jednostki do 2 litrów pojemności, diesel wymaga do uruchomienia prąd rozruchowy o wartości 500–600 A, natomiast silnik benzynowy – 200–300 A.

 

Czym jest jump starter?

Jump starter to mały powerbank z funkcją rozruchu. Dzięki niemu uruchomimy silnik samochodowy, motocykla czy quada, nawet jeśli będzie całkowicie rozładowany. Takie urządzenia różnią się od klasycznych boosterów rozruchowych swoim rozmiarem. Są to nowoczesne i lekkie urządzenia rozruchowe.

Urządzenia rozruchowe uratują nas w awaryjnych sytuacjach. Są poręczne, kompaktowe i łatwe w obsłudze. Z pewnością warto zainwestować w sprzęt, który pozwoli na szybkie dostarczenie prądu do akumulatora i odpalenie silnika.