Jak naładować akumulator za pomocą ładowarki akumulatorowej?

Spis treści

Akumulator samochodowy wymaga odpowiedniej konserwacji. W innym razie może odmówić nam posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Jego ładowanie pozwala na uniknięcie przykrych sytuacji oraz wydłużenie żywotności tej części. Chcąc zadbać o kondycję akumulatora, należy pamiętać o jego ładowaniu na przykład przy pomocy nowoczesnej ładowarki akumulatorowej. Jak podłączyć akumulator do ładowania, ile trwa cały proces i co trzeba o nim wiedzieć?

O czym należy pamiętać, przed rozpoczęciem ładowania?

Zanim dowiemy się, jak ładować akumulator w swoim pojeździe, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach i zasadach.

  • Do ładowania wybierzemy nowoczesną i bezpieczną ładowarkę mikroprocesorową, która jest przystosowana do ładowania danego typu akumulatora,

  • Nigdy nie używajmy ładowarek bez automatycznego wyłącznika,

  • Po przeniesieniu akumulatora zimą do domu poczekajmy, aż osiągnie on temperaturę pokojową. Nie wolno ładować urządzeń zamarzniętych czy też tych, u których temperatura przekroczyła 45°C,

  • Podłączając akumulator, zwracajmy szczególną uwagę na bieguny,

  • Ładowanie powinno odbywać się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu,

  • Podczas ładowania należy sprawdzać wskaźnik ładowarki,

  • Po rozładowaniu akumulatora należy go jak najszybciej naładować. Jeśli jednak doszło do uszkodzenia tej części, jest pordzewiała, brudna czy nieszczelna i wylewa się z niej elektrolit, wówczas nie nadaje się do powtórnego naładowania.

Jak ładować akumulator? - instrukcja krok po kroku

A jak podłączyć akumulator do ładowania? Jest to bardzo proste, a wystarczy tylko wykonać kilka czynności.

  1. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo podczas tej procedury. Zaciągamy więc hamulec ręczny i wyciągamy kluczyki ze stacyjki. Do podłączenia akumulatora przydadzą się nam okulary oraz rękawice ochronne. Warto pamiętać, że w elektrolicie wewnątrz akumulatora znajduje się niebezpieczny dla naszego zdrowia kwas siarkowy.

  2. Zaczynamy od odpięcia klemy ujemnej, która jest w kolorze czarnym albo niebieskim. Uwaga! Kolejność ta nie jest przypadkowa. Jej nieprzestrzeganie może skończyć się nawet wybuchem. A więc zawsze rozpoczynamy od minusa.

  3. Następnie odpinamy klemę dodatnią, czyli tą w kolorze czerwonym. Czasem może okazać się niezbędne poluzowanie zacisku kluczem.

  4. W kolejnym kroku pozbywamy się wszelkich elementów mocujących. Po odpięciu wszystkiego możemy już wyjąć akumulator. Część ta waży czasem nawet do 20 kg, miejmy to na uwadze.

  5. Dopiero teraz możemy rozpocząć ładowanie akumulatora przy użyciu ładowarki. Nowoczesne sprzęty same kontrolują całą procedurę i stopień naładowania, co jest bardzo wygodne.

  6. Po uzyskaniu odpowiedniego stopnia naładowania pamiętajmy, że podłączanie akumulatora zaczynamy zawsze o od klemy dodatniej.

Jak długo ładować akumulator samochodowy?

Jak długo ładować akumulator? Oczywiściej, wiele zależy od stopnia rozładowania. Jeżeli do ładowania akumulatora używamy ładowarki, w której reguluje się natężenie prądu, wówczas ładowania prądem o natężeniu 8,5 A powinno naładować akumulator o sporej pojemności (65-70 Ah) do pełna w ciągu 10 godzin. Niezbędna jest stała kontrola poziomu naładowania. Jego przeładowanie może skutkować spłynięciem mas czynnych i uszkodzeniem części. Co ważne, ładowanie akumulatora prądem o niższym napięciu (np.4A) zajmuje więcej czasu. Zabieg ładowania akumulatora o dużej pojemności może zająć maksymalnie 20 godzin.

Warto dodać, że ładowanie prądem o niższym natężeniu jest rozwiązaniem bezpieczniejszym, gdyż nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń dla akumulatora. Ładując go, należy pamiętać, że powinno się to odbywać przy zastosowaniu prądu o natężeniu wynoszącym 1/10 jego pojemności. A więc przykładowo powszechnie stosowany w autach akumulator o pojemności 45 Ah należy ładować prądem o natężeniu 4A. W tym wypadku proces ładowania powinien trwać co najwyżej 10 godzin. Warto w tym czasie obserwować poziom naładowania części.

Nie wolno doprowadzić do przeładowania akumulatora. Aby nie martwić się o odpowiednie natężenie prądu, najlepiej do ładowania użyć ładowarki mikroprocesorowej, gdyż to ona sama dobiera optymalne natężenie prądu.

Przykładowy czas ładowania nowoczesną ładowarką akumulatorową

To jak długo ładować akumulator, zależy od jego aktualnego stopnia naładowania. Cenione na rynku ładowarki akumulatorowe posiadają często 5-stopniowy wskaźnik naładowania, który informuje nas o czynionym postępie.

Przybliżony czas ładowania (do 80%):

  • 12 Ah: około 2 godzin

  • 30 Ah: około 5 godzin

  • 60 Ah: około 10 godzin

  • 70 Ah: około 12 godzin

  • 100 Ah: około 17 godzin

  • 120 Ah: około 20 godzin

Po zakończeniu całej procedury upewnijmy się, że akumulator został naładowany. Aby mógł on dostarczyć znamionową moc rozruchową, musi być w pełni naładowany. Pamiętajmy, że nowy akumulator po aktywacji jest naładowany w około 80%. Wszystkie dokładne wskazówki na temat procedury ładowania można znaleźć w dołączonej do akumulatora instrukcji obsługi.

Aby wydłużyć żywotność akumulatora i zadbać o jego dobry stan, stosujmy się zawsze do zaleceń dotyczących tego, jak ładować akumulator.