Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu ładowarki akumulatorowej?

Spis treści

Urządzenia zasilane bateriami AA lub AAA to niezbyt ekologiczne i oszczędne rozwiązanie. Wystarczy podsumować roczną sumę pieniędzy wydawaną na paluszki w naszym gospodarstwie domowym, a uzyskana liczba zrobi piorunujące wrażenie. Znacznie lepszym sposobem będzie zakup akumulatorów i ładowarki do niej. W naszym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. Zapraszamy do lektury!

Jaka ładowarka akumulatorowa jest najlepsza?

Kiedy pojawia się pytanie: jaka ładowarka akumulatorowa sprawdzi się najlepiej, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Na dobrym sprzęcie nie warto oszczędzać. Najtańsze modele nie mają licznych ważnych funkcji, które wyjaśnimy w następnych akapitach.

Kontrola prądu ładowania

Ciekawą funkcją jest automatyczne ograniczenie wartości prądu ładowania w odpowiedzi na wzrost temperatury ogniwa (mierzone z wykorzystaniem wbudowanego termistora).

Pomiar rzeczywistej pojemności akumulatora

Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór ładowarek, które, zgodnie z obietnicami producenta, pozwalają na pomiar pojemności mAh naszych akumulatorków. Jednakże mierzą one wartość mAh tylko w czasie ładowania, co nie ma bezpośredniego związku z całkowitą pojemnością akumulatorka. Aby dokonać prawidłowego oszacowania całkowitej pojemności akumulatorka – zgodnej z zadeklarowaną przez producenta, należy najpierw całkowicie rozładować akumulator. Wtedy wartość mAh uzyskana w trakcie ładowania będzie najwyższa i może być porównana do pojemności podanej przez producenta.

Automatyczne zakończenie ładowania

System automatycznego rozpoznawania poziomu naładowania zapewnia zoptymalizowane ładowanie: dopasowanie prądu ładowania do stanu naładowania i temperatury akumulatora zabezpiecza go przed nadmiernym przeładowaniem i przegrzaniem.

Niezależne ładowanie każdego akumulatorka

W ładowarkach dobrej jakości każdy akumulator jest pojedynczo kontrolowany, ładowany i sygnalizowany (często na wyświetlaczu LCD – wskaźnik belki) zgodnie z jego aktualnym poziomem naładowania. Optymalne ładowanie od 1 do 4 akumulatorów jest możliwe, bez względu na ich rozmiar, pojemność i stopień naładowania.

Ładowarka do akumulatorów ze wbudowanym power bankiem

Ograniczeniem wykorzystania ładowarki do baterii jest to, że coraz więcej urządzeń ma zamontowane w nich niewymienne akumulatory. W związku z tym standardowa ładowarka AAA może być używana niezbyt często. Rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z powerbanku, który nie tylko umożliwia naładowanie wymienialnych baterii, ale także urządzeń posiadających wewnętrzne ogniwa, takich jak smartfony.

Zalety ładowarki do akumulatorów

Chcąc zaoszczędzić pieniądze oraz zadbać o środowisko, ładowarka do akumulatorów będzie bardzo dobrym pomysłem. Jakie są jej zalety?

Oszczędność

Warto policzyć, ile pieniędzy tracimy na zwykłe baterie paluszki. Najtańszy ich komplet kosztuje kilka złotych, a zestaw baterii lepszej jakości to wydatek minimum 20 złotych. Te z niższej półki rozładowują się bardzo szybko, przez co musimy kupować ich jeszcze więcej. Komplet o składzie: cztery akumulatorki + ładowarka do baterii akumulatorowych kosztuje około 150 złotych. Zwróci się on już po kilku miesiącach.

Wydajność

Dłuższa wytrzymałość akumulatorów to niezaprzeczalnie bardzo duża zaleta. Jest to bardzo wygodne dla fotografów i innych zawodów, gdzie istnieje konieczność używania urządzeń zasilanych bateriami. Dzięki temu nie trzeba co chwilę wymieniać paluszków, szukać sklepu czy tracić niepotrzebnie pieniędzy.

Ekologia

Nawet dzieci wiedzą, że baterii nie wolno wyrzucać do zwykłych odpadów zmieszanych. Są do tego przeznaczone specjalne pojemniki, umieszczone w sklepach czy urzędach. Niestety nie każdemu chce się ich szukać, dlatego wyrzucają baterie paluszki do zwykłych pojemników na śmieci. Sprawia to, że metale ciężkie, takie jak nikiel, kadm, ołów, cyrk czy rtęć przedostają się do środowiska. Są one bardzo groźne i nagromadzenie ich w ludzkim organizmie może przyczynić się do wielu groźnych chorób i uciążliwych dolegliwości.

Ładowarka do akumulatorów - czy możliwe są przepięcia?

Obecny asortyment ładowarek do akumulatorów charakteryzuje się dobrą wydajnością i wyposażeniem w mechanizmy ochrony przed przepięciami. Wszystko to dzięki temu, że na rynku dostępnych jest wielu producentów, którzy oferują wysoką jakość w przystępnej cenie. Niezależnie od tego, jaką ładowarkę wybierzesz, będziesz mieć gwarancję bezpieczeństwa i dobrych parametrów pracy. Możesz więc wybrać ładowarkę na podstawie innych czynników, dostosowane do Twoich potrzeb oraz potrzeb Twojej rodziny.

Ile paluszków można ładować w ładowarce do akumulatorów?

Liczba i rodzaj baterii, które są obsługiwane, jest kluczowym czynnikiem. Standardowa ładowarka do akumulatorów AA ma cztery gniazda, a także zazwyczaj zgodność z innymi formatami baterii, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, zasilanie sieciowe i diody informujące o poziomie energii w poszczególnych bateriach. Ładowarki 18650, AAA i 9 V, które również są dostępne, często obsługują wiele formatów.


Posiadanie dobrej ładowarki do akumulatorków jest bardzo przydatne w każdym domu. Większość oferowanych modeli pozwala na ładowanie różnych popularnych typów baterii, co daje możliwość obniżenia kosztów eksploatacji oraz wydłużenia życia zabawek, latarek, czujników i innych urządzeń.