Jak działa zasilacz UPS?

Spis treści

Zasilacz UPS to urządzenie, które chętnie wykorzystuje się w działalności firm z różnych branż. Zapewnia ono zasilanie awaryjne w przypadku przerwy w dostawie prądu. UPS może być używany zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych, a na rynku dostępnych jest wiele różnych typów akumulatorów z tej kategorii. W tym poście na blogu przyjrzymy się bliżej, jak działają zasilacze UPS.

Co to jest zasilacz UPS?

Zasilacz awaryjny UPS to rezerwowe źródło zasilania, które pomaga zapewnić nieprzerwane zasilanie urządzeń elektronicznych w przypadku braku zasilania. Działa ono jako swego rodzaju bufor między zasilaniem sieciowym a obciążeniem, zapewniając zasilanie rezerwowe na krótki okres czasu, do momentu przywrócenia zasilania sieciowego lub znalezienia alternatywnego źródła zasilania.

UPS – jak to właściwie działa?

Zasilacze UPS działają poprzez magazynowanie energii elektrycznej w postaci chemicznej, a następnie uwalnianie jej w postaci energii elektrycznej w razie potrzeby.

Najpopularniejszym rodzajem ogniw UPS są akumulatory ołowiowo-kwasowe, których działanie polega na przekształcaniu energii chemicznej w energię elektryczną w procesie elektrolizy.

Jakie rodzaje zasilaczy UPS wykorzystuje się obecnie?

Akumulator kwasowo-ołowiowy jest obecnie jednym z najpopularniejszych typów zasilaczy UPS. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są zwykle dość niedrogie, z drugiej jednak strony wymagają one więcej prac w zakresie konserwacji i mają krótszą żywotność.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe działają poprzez przekształcanie energii chemicznej w energię elektryczną. Reakcja chemiczna zachodząca wewnątrz akumulatora wytwarza elektrony, które przepływają przez obwód i dostarczają energię do obciążenia.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe są klasyfikowane jako zalane (mokre) lub uszczelnione (suche). Zalane akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagają regularnej konserwacji, takiej jak dolewanie wody do ogniw, podczas gdy szczelne akumulatory kwasowo-ołowiowe nie wymagają konserwacji.

Akumulatory litowo-jonowe UPS

Akumulatory UPS litowo-jonowe również zyskują na popularności w ostatnich latach. Dzieje się tak ze względu na ich długą żywotność.

Akumulatory litowo-jonowe mają kilka zalet w porównaniu z odpowiednikami kwasowo-ołowiowymi. Przede wszystkim są one lżejsze, a także nie wymagają tak wiele konserwacji i mogą działać nawet dwa razy dłużej niż akumulatory kwasowo-ołowiowe. Z drugiej jednak strony akumulatory litowo-jonowe są zazwyczaj droższe niż kwasowo-ołowiowe.

Akumulator UPS z ogniwami żelowymi

Zasada działania akumulatorów żelowych jest dość podobna do akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ale zamiast ciekłego elektrolitu używa się – jak sama nazwa wskazuje – żelu.

Akumulatory żelowe UPS mają pewne zalety w porównaniu z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi. Rozumie się przez to w szczególności odporność na zalanie i mniejsze wymagania konserwacyjne.

Trzeba jednak pamiętać, że akumulatory żelowe mają zazwyczaj krótszą żywotność niż akumulatory kwasowo-ołowiowe i mogą nie nadawać się do zastosowań o dużej mocy.

Pojemność zasilaczy UPS

Pojemność zasilaczy UPS zależy od wielu czynników, w tym między innymi rodzaju akumulatora, wieku baterii, temperatury otoczenia i głębokości rozładowania. Poniżej krótko opisaliśmy wszystkie te czynniki:

  • Typ akumulatora. Rodzaj baterii używanej w systemie UPS będzie miał duży wpływ na jego pojemność. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są zwykle stosowane w systemach UPS niższej klasy i mają stosunkowo krótką żywotność w porównaniu z innymi rodzajami akumulatorów. Akumulatory litowo-jonowe są droższe, ale mogą działać nawet 10 razy dłużej niż akumulatory kwasowo-ołowiowe. Akumulatory żelowe są pod tym względem pewnym kompromisem, tzn. ich żywotność jest krótsza niż akumulatorów litowo-jonowych, ale dłuższa niż akumulatorów kwasowo-ołowiowych.

  • Wiek baterii. Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju baterii, pojemność baterii UPS zmniejsza się wraz z wiekiem. Wynika to z naturalnej degradacji związków chemicznych w akumulatorze.

  • Temperatura. Temperatura otoczenia, w którym działa system UPS, może również wpływać na jego wydajność. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są szczególnie wrażliwe na temperaturę, a ich wydajność gwałtownie spada, jeśli są wystawione na działanie ekstremalnie wysokich lub niskich temperatur. Baterie litowo-jonowe i żelowe są mniej podatne na zmiany temperatury, ale ich pojemność nadal spada, jeśli są eksploatowane poza optymalnym zakresem.

  • Głębokość rozładowania. Głębokość rozładowania (DOD) to kolejny ważny czynnik, który określa, jak długo system UPS może działać na zasilaniu rezerwowym. DOD to po prostu procent ładunku, który został wyczerpany z akumulatora. Wyższy miernik DOD oznacza, że z akumulatora pobrano więcej energii i trzeba będzie go częściej ładować. Niższy DOD oznacza, że z akumulatora pobrano mniej energii i będzie on miał dłuższą żywotność.

Podsumowanie

Zasilacz jest kluczowym, jeśli nie najważniejszym, elementem, jeśli chodzi o zasilanie awaryjne UPS. Zapewnia zasilanie rezerwowe w przypadku przerwy w dostawie prądu, zapewniając nieprzerwane działanie krytycznego sprzętu.

Zasadniczo, istnieją trzy główne typy akumulatorów UPS: kwasowo-ołowiowe, litowo-jonowe i żelowe. Każdy z nich ma swoje zalety i wady – trzeba o tym pamiętać jeszcze przed zakupem. Pojemność jest kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze baterii UPS. Czynniki takie jak temperatura i szybkość rozładowania mogą wpływać na pojemność akumulatora.